Ślub i wesele podczas pandemii

W związku z następnym etapem odmrażania naszej krajowej gospodarki, począwszy od soboty 6 czerwca możemy śmiało zorganizować ślub i wesele. Nieważne, czy będzie to ślub kościelny, czy też cywilny.

Niemniej jednak w przypadku urządzania wesela nie ma pełnej dowolności, obowiązują wybrane zasady, których trzeba koniecznie przestrzegać. Jak więc mają przebiegać wesela w dobie pandemii koronawirusa?Jak wygląda właściwie organizowanie wesel od dnia 6 czerwca 2020 roku?

Narzeczeni mają możliwość zorganizowania wesela na maksymalnie 150 gości. Wcześniej rząd wspominał o przyjęciach tylko na 50 osób, jednakże limit ostatecznie został podniesiony do 150 osób, co z pewnością ucieszyło nie jedną parę, która szykowała się do swojego ślubu i wesela.

Koronawirus spowodował, iż GIS i rząd wprowadzili konieczność wykonywania dezynfekcji powierzchni, które są nierzadko dotykane. Tyczy się to głównie toalet, oparć krzeseł, stołów, uchwytów, czy też klamek w drzwiach. W łazienkach muszą być zaś udostępnione płyny do dezynfekcji, z których będą mieć możliwość korzystać goście weselni.

W trakcie wesela pamiętać należy także o zachowaniu dystansu społecznego. Organizatorzy wesel będą zmuszeni również zadbać o to, aby możliwie stało się zachowanie właściwej odległości między gośćmi siedzącymi przy stołach w sali weselnej. Stoły muszą zostać ustawione w większej odległości od siebie, aniżeli miało to miejsce do tej pory. Przy każdym stoliku może też siedzieć znacznie mniej osób.

Nie można organizować samoobsługowych stołów. Na weselach konieczne staje się zatrudnienie większej ilości kelnerów, którzy będą przynosili posiłki w sposób bezpośredni gościom.  

sars_cov_2jpg


Wesele 2020. Na przyjęcia mogą przychodzić wyłącznie osoby zdrowe

Według najnowszych wytycznych w weselach mogą wziąć udział tylko i wyłącznie osoby zdrowe. Do obowiązków pary młodej będzie należeć zebranie stosowanych informacji odnośnie stanu zdrowia gości. Takie oświadczenia będą przydatne w razie, gdyby jednakże doszło do zarażenia się koronawirusem. Wtedy to trzeba będzie dostarczyć je do sanepidu.  


Wedding planner - zgromadzenia do 150 osób, ale z zachowaniem dystansu

Będzie możliwe zorganizowanie zgromadzenia, niemniej jednak wyłącznie do 150 osób z zachowaniem właściwego dystansu.

Począwszy od 6 czerwca bieżącego roku działać mogą również baseny, kluby fitness, siłownie, teatry, kina, ale to wszystko przy zachowaniu właściwego dystansu społecznego. Wyjątek stanowią kluby nocne i dyskoteki, ponieważ mogą one stanowić ognisko zarażeń.

Ponownie istnieje możliwość zorganizowania wesela, ale z obostrzeniem do 150 gości.

Jest to czwarty etap w znoszeniach obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. Zapowiedziano również całkowite zniesienie obowiązku zakładania maseczek ochronnych.

ramalogo5jpg


Co jeśli, nie można było zorganizować wesela z uwagi na covid? - zwrot zaliczki

Branża ślubna ma spory udział w polskiej gospodarce, niemniej jednak sytuacja związana z pandemią, doprowadziła niemalże do upadłości niektóre firmy działające w tymże zakresie. Organizacja wesela jest zawsze zaplanowana z góry i nie ma się co tutaj oszukiwać, że obecna sytuacja nie będzie miała na to zbyt dobrego wpływu. Zamówiona konsultantka ślubna, wodzirej, zespół muzyczny to również dodatkowe koszty.

 Chociaż wprowadzone od początku czerwca przepisy, które pozwalają na zgromadzenie do 150 osób na weselu poprawiły sytuację, niektóre pary jeszcze niedawno musiały zrezygnować ze ślubu. Jak wiadomo w przypadku rezerwacji większości sal weselnych trzeba uiścić odpowiedni zadatek. Czy można go odzyskać, jeśli nie doszło do wesela z powodu COVID-19? Oczywiście, niemniej jednak nie zawsze będzie to takie łatwe. Jeśli chodzi o zwrot zaliczki ważna będzie przede wszystkim zawarta umowa pomiędzy organizatorem wesela a zainteresowaną parą młodą. I tutaj mogą pojawić się pewne problemy, ponieważ w niektórych przypadkach w ogóle takiej umowy się nie zawiera, ale wszystko ustala się na tak zwane ,, słowo". Jeżeli jednak spisano faktycznie taki dokument, w to większości przypadków powinien znajdować się w nim punkt odnośnie zdarzeń losowych, które mogłyby zadecydować o nie odbyciu się wesela, ze zwrotem zadatku włącznie. Zaliczka powinna być oczywiście zwrócona w całości.

Państwo młodzi muszą poddać sprawdzeniu, czy zawarta przez nich umowa zawiera w ogóle zapis o tak zwanej sile wyższej, która mogłaby, tak jak COVID-19 doprowadzić do zaniechania organizacji wesel. Jeśli taki zapis nie został uwzględniony, zawsze mamy możliwość odwołania się do przepisów ogólnych, które stanowi prawo cywilne. Jeśli zobowiązanie tego typu nie mogło zostać spełnione z przyczyn niezależnych od żadnej ze stron umowy, po prostu ulega wygaśnięciu. W dalszej części skutkuje to oddaniem całego zadatku, czy też na przykład wstrzymaniem konieczności opłacania rat według wcześniej przyjętego harmonogramu.


ramalogo4jpg

Kiedy kodeks zawiedzie - na pomoc przychodzi nam tak zwana tarcza antykryzysowa

Każdy z nas słyszał już zapewne o tak zwanej tarczy antykryzysowej, która została wprowadzona przez polskie władze w związku z trwającą nadal pandemią koronawirusa w naszym kraju. Są to szczególne postanowienia, które stają się pomocne między innymi w przypadkach rozstrzygania kwestii spornych w zakresie zleconych wcześniej, niemniej jednak nie wykonanych w związku z pandemią koronawirusa usług. I tutaj wliczana jest również branża rozrywkowa, gdzie na liście znajduje się organizacja wesel. Nowo wprowadzone przepisy stanowią jasno, iż osoba, która pobrała wcześniej zaliczkę od państwa młodych, będzie ją musiała zwrócić w przeciągu 189 dni od dnia ustania umowy, jeśli wesele nie mogli się odbyć. Należy mieć tutaj na uwadze, iż przepis ten dotyczy również wszelakich usług dodatkowych, które mają związek z bezpośrednim udostępnianiem powierzchni albo też pomieszczeń osobom trzecim.


Poza zwrotem zaliczki i zerwaniem umowy istnieje jeszcze jedna możliwość, którą jest zmiana terminu wesela na dogodniejszy. Niemniej jednak nie jest to obowiązkowe.