Kto i jak może zmienić nazwisko po ślubie?☑️Żona przyjmuje nazwisko męża – w Polsce takie podejście traktuje się za tradycyjne ale nie obowiązkowe.
☑️Jedno lub oboje z małżonków mają nazwiska dwuczłonowe
☑️żona może dołączyć do swojego nazwiska nazwisko męża i odwrotnie.
☑️Mąż przyjmuje nazwisko żony – najrzadziej spotykane, jednak czasem się zdarza.
☑️Każde z małżonków zostaje przy swoim nazwisku – może się wydawać, że jest to najprostszy sposób, ponieważ odchodzą wszystkie formalności związane ze zmianą nazwiska, jednak w przyszłości może to rodzić wiele nieporozumień i niedomówień.

Zmianę nazwiska lub nie, deklaruje się w USC podczas pobierania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. W przypadku ślubu cywilnego takie zaświadczenie pobiera się na miesiąc i jeden dzień przed wyznaczoną datą ślubu. Jeśli natomiast Para bierze ślub konkordatowy, zaświadczenie wypełnia się nie wcześniej niż sześć miesięcy przed ślubem.

Jakie dokumenty należy wymienić i kogo poinformować o zmianie nazwiska?
☑️Dowód osobisty: należy wymienić w ciągu 3 miesięcy od dnia zawarcia związku małżeńskiego, po tym okresie dowód osobisty straci ważność,
☑️Paszport: ważność paszportu wygasa po 60 dniach, po zmianie nazwiska,
☑️Prawo jazdy,
☑️Dowód rejestracyjny auta,
☑️Banki - konsekwencją tego będą nowe karty debetowe i kredytowe,
☑️Operator komórkowy,
☑️Pracodawca,
☑️Przychodnia lekarska,
☑️Dane firmy,
☑️Urząd Skarbowy,
☑️ZUS i OFE,
☑️Indeks i legitymacja studencka,
☑️Książeczka wojskowa.

Jeśli potrzebujecie pomocy przy organizacji ślubu i wesela skontaktujcie się ze mną ! A ja i mój zespół pomożemy Wam przejść przez wszystko, krok po kroku, tak abyście mogli czerpać z tego dnia jak najwięcej.